Joggal kérdezi a tanulásba kezdő, miért kínozzák a kettes számrendszerrel. Miért pont a kettes számrendszer, hiszen tökéletesebb a tízes. Ez így is van. De nem jó ara, amire használjuk. Miért bit? Hát mert kettő.

Kezdetben volt a lámpa. Ezt meg lehetett gyújtani. Vagy nem. Ez ugye két lehetőség. Az elsőt 1-el, a másodikat 0-val jelöljük.

vagy

1 ég

0 nem ég

De ugye az embernek semmi nem elég. Lett hát két lámpa. Ezt már lehet variálni. Az egyik ég, a másik nem ég. Vagy fordítva.

vagy

1 ég

0 nem ég

vagy

0 nem ég

1 ég

és

1 ég

1 ég

nem

0 nem ég

0 nem ég

Ezt azután még fokozhatjuk a végtelenségig, de az alap mindig a „kettő” lehetőség, és annak „x” variációja lesz. Közben észrevétlenül átsuhantunk logikusba. Nem ez volt a cél, de kényszerűen használnunk kell az és-t a nem-et meg a vagy-ot. Sőt, titkon elárulom, hogy egy gyermeteg mátrixunk is lett. Ezzel már üzeneteket is továbbíthatunk. Például a vasúti átkelők fénysorompói is így működnek. Nem árt tudni, hogy nem a számítástechnika hozta világra a kettes számrendszert, hanem fordítva. A számítógép legkisebb eleme, a kapu. Mikroszkopikus kapuáramkörök milliói vezetnek, vagy nem vezetnek áramot minden irányba. Ők a diódák, tranzisztorok, integrált áramkörök. A diódáknak több típusa is létezik, egy részük egyenirányít, mások, bizonyos feszültség felett nem engednek át áramot, vagy még sorolhatnám. Amivel már mindannyian találkoztatok, az a led dióda, vagy más néven a fényimitáló dióda. Ő egyébként egyenirányít, de közben úgy tesz, mintha világítana. Valójában nincs izzószál benne, csak egy harmatcseppnyi gáz fényét láthatjuk, melyet a felmelegedése által keltett hő imitál. A tranzisztorok már képesek arra is, hogy kapcsolóként működjenek. Egy aprócska árammal az arra alkalmas lábon, késztetjük, hogy másik két lába között folyjék az áram. Esetlegesen, sokkal nagyobb áram, mint amivel kapcsoltuk, és ez a lényeg. Így működik a végerősítő a rádiónkban, vagy a televíziónkban. Valamivel látványosabb a relé, ami gyakorlatilag ugyan ezt műveli, de nagyobb kiszerelésben. Egy elektromágnest táplálunk alacsony feszültségű árammal, és az kapcsolja a nagyobb feszültségű fogyasztót. Mennyivel könnyebb kis áramot kapcsolgatni, nem igaz?.Az integrált áramkörök, „ic-k”,2, 3, 7, vagy több tranzisztort tartalmaznak. Egy kapuval, irányíthatunk két kaput, így ezt kapjuk.

1-es kapu

2-es kapu

3-as kapu

vezet

1

0

nem vezet

0

1

 

Így már nem az a vége hogy folyik az áram vagy nem, hanem az, hogy merre folyik. El lehet ágaztatni. Józsi bácsi mellé, letesszük a kapcsolót,a bal oldalához. Ha Józsi bácsi részegen a baloldalra dől, akkor a baloldali lámpa fog égni, mert az 1-es kapura esik rá. Ha viszont jobbra dől, ott nincs kapcsoló, így a kapu zárva marad, ami végett a jobb oldali lámpa fog égni, hiszen az akkor ég, ha az egyes kapuhoz nem nyúlunk. Persze ezt is lehet kombinálni a végtelenségig. Olvasd el a következő cikket is, ami arra ad választ, miért nyolc a bit.

 

Vissza az előző oldalra